October 2019

  • Jossie Lauren
    Gerstle’s
  • A.J. Clements
    7 p.m. Goodwood Brewing Co.
  • Jidenna
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Colton Kise
    Merle's Whiskey Kitchen
  • Karaoke KJ Chip
    9 p.m. Mr G's Middletown
  • Mo Lowda, Ona
    8 p.m. Zanzabar
  • DJ/Karaoke with Robby Vertrees
    8 p.m. Air Devils Inn
  • Point Taken
    8:30 p.m. AmyZ's Pub & Grill
  • JacknLindsey
    8 p.m. Dundee Tavern
  • Parker Hamilton
    Gerstle’s
  • John Mann Trio, Dozens of Dollars String Band
    8 p.m. Goodwood Brewing Co.
  • Brian Charette Organ Trio
    9 p.m. Jimmy Can't Dance
  • Jack Holiday and the Westerners
    Kaiju
  • Double Down
    8 p.m. Karems Grill and Pub
  • Ruston Kelly
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Kaleb Cecil
    Merle's Whiskey Kitchen
  • Kristen Kearns
    10 p.m. Mr G's Middletown
  • Airshow
    9 p.m. Odeon
  • Wreking Crue: The Motley Crue Experience, Wyld Ryde
    8:30 p.m. The Bourbon Hall
  • Doug Dillman, Trent Moss, Trevor Delk
    10 p.m. Third Street Dive
  • Matt Maeson
    8 p.m. Zanzabar
  • The LeftOvers
    8 p.m. Air Devils Inn
  • Karaoke with Rob
    9 p.m. AmyZ's Pub & Grill
  • R & R
    7:30 p.m. Bridge and Barrel Jeffersonville
  • JacknLindsey
    8 p.m. Diamond Pub Highlands & Concert Hall
  • Son of Sam, Jordan Clayton
    Gerstle’s
  • Proles
    9 p.m. Goodwood Brewing Co.
  • Southern Culture On The Skids
    8 p.m. Headliners
  • Brian Charette
    9 p.m. Jimmy Can't Dance
  • Bring Me Men to Match my Mountains, Hot Prowlers, The Captain the Ship
    Kaiju
  • Colton Kise
    Merle's Whiskey Kitchen
  • Karaoke KJ John
    10 p.m. Mr G's Middletown
  • Daniel Martin Moore
    7 p.m. Odeon
  • Rock Museum
    6 p.m. Sol Aztecas
  • Solar Disco Force
    10 p.m. Third Street Dive
  • Mike Watt & the missingmen, Cat Casual & the Final Word
    8 p.m. Zanzabar
  • Ben Sollee, Domdi, Small Time Napoleon
    6 p.m. Against the Grain
  • Petar Mandic
    Gerstle’s
  • Sunday Supper Series, Brigid Kaelin, Luke Powers
    5 p.m. Odeon
  • Sleater-Kinney
    8 p.m. Old Forester's Paristown Hall
  • Karaoke Aztecas
    6 p.m. Sol Aztecas
  • Augie Hale
    Gerstle’s
  • Stacey & Pat
    Gerstle’s
  • Joe Easely
    7 p.m. Goodwood Brewing Co.
  • Kelly Hunt, Stas’ Heaney
    8 p.m. Odeon
  • Mike Doughty
    8 p.m. Zanzabar
  • Kimmet & Friends
    Gerstle’s
  • Mike Hood & Friends
    7 p.m. Goodwood Brewing Co.
  • Shephards, Tall Squares, Kids Born Wrong
    9 p.m. Kaiju
  • Big K.R.I.T.
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Frogbelly, Roadie, Giant Dunes
    7 p.m. Odeon
  • Dagnabbit
    6 p.m. Sol Aztecas
  • JacknLindsey
    8 p.m. Gerstle’s
  • Molly Drag, Past Life, Rae Monroe
    9 p.m. Kaiju
  • Vince Gill
    7:30 p.m. Louisville Palace
  • Joey Constatine
    Merle's Whiskey Kitchen
  • Sawyer Fredericks
    8 p.m. Southgate House Revival
  • Chris Knight
    8 p.m. Zanzabar
  • Deacons of Doom, Asshaulers, Gravel & Spiders
    8 p.m. Air Devils Inn
  • Threefer Madness
    9 p.m. AmyZ's Pub & Grill
  • A.J. Clements
    6 p.m. BBC 4th St.
  • AJ Clements
    6 p.m. BBC 4th St.
  • Vendor’s Unplugged, Frankie Moody
    Gerstle’s
  • Louisville Loves Emo
    8 p.m. Headliners
  • Megan Stout
    Merle's Whiskey Kitchen
  • Fat Lava, Cut Family Foundation
    8 p.m. Odeon
  • JacknLindsey
    6 p.m. Woodhaven Country Club
  • Kelsey Waldon
    Zanzabar
  • Tangled Earth
    8 p.m. Air Devils Inn
  • Karaoke with Rob
    9 p.m. AmyZ's Pub & Grill
  • Ryan Conroy
    6 p.m. BBC 4th St.
  • Thumper & The Plaid Rabbits, Doug Pinson
    Gerstle’s
  • Tony and the Tan Lines 80’s Extravatanza
    12 p.m. Headliners
  • George Molton
    Merle's Whiskey Kitchen
  • Johnstone & Brooks Ritter
    8 p.m. Odeon
  • Johnstone & Brooks Ritter
    8 p.m. Odeon
  • Michael Franti & Spearhead
    7 p.m. Old Forester's Paristown Hall
  • Bobby & Da Boomers
    6 p.m. Sol Aztecas
  • Earthgang, DUCKWRTH
    8 p.m. Headliners
  • JacknLindsey
    6 p.m. Levee at the Riverhouse
  • Atreyu
    6:30 p.m. Mercury Ballroom
  • Tiffany
    8 p.m. Headliners
  • Thunderchief, Red Beard Wall
    Highlands Taproom
  • Egg Drop Soup, The Thornbacks, Nowhere FM
    Kaiju
  • The Moth Storyslam
    8 p.m. Headliners
  • Loud Luxury
    9 p.m. Mercury Ballroom
  • Death Itself
    7 p.m. Taj
  • Twin Peaks, Post Animal, OHMME
    8 p.m. Headliners
  • Roy Orbison & Buddy Holly Tribute
    8 p.m. Louisville Palace
  • Sheri Streeter, Paige Beller, Bradley Palermo
    1 p.m. St. Cat's Our Lady of the Good Couch
  • Papadosio
    9 p.m. Headliners
  • Dallas Moore
    Merle's Whiskey Kitchen
  • Light The Torch, Ice Nine Kills
    Tiger Room
  • The Bizarre Bazaar Presents All Hallow’s Eve
    9:30 p.m. Zanzabar

November 2019

  • Electric Larry, Dolled Up Spinster, The Final Pollution
    9 p.m. CAMP Social Club
  • Electric Larry, Dolled Up Spinster, The Final Pollution
    CAMP Social Club
  • The Budos Band
    9 p.m. Headliners
  • Ouzelum, Microwaves, USS Car
    9 p.m. Kaiju
  • Chris Lane
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Titus Andronicus, Partner
    8 p.m. Zanzabar
  • Cash & Maverick
    8 p.m. Headliners
  • Kendell Marvel
    KFC Yum! Center
  • Coin
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Tewligans, Spot, Chuck Baxter, Stutter, Warren Ray
    7 p.m. Nirvana
  • Miki Fiki, Before The Streetlights
    8 p.m. Odeon
  • JacknLindsey
    8 p.m. Pizza Place in Hikes Point
  • Ryan Bingham
    Old Forester's Paristown Hall
  • Flynt Flossy & Turquoise Jeep
    8 p.m. Zanzabar
  • Pigeons Playing Ping Pong, DIZGO
    8 p.m. Headliners
  • Seratones
    8 p.m. Zanzabar
  • JacknLindsey
    8 p.m. Gerstle's
  • Mystery Science Theater 3000 Live!
    8 p.m. Louisville Palace
  • Gravity II
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Cane Hill
    8 p.m. Zanzabar
  • Hathor
    5 p.m. BBC 4th St.
  • Blues Traveler, Magnolia Boulevard
    8 p.m. Headliners
  • Nick Offerman
    7:30 p.m. Louisville Palace
  • Sixteen Candles
    9 p.m. Mercury Ballroom
  • Hippo Campus
    Old Forester's Paristown Hall
  • Krish Mohan, Liss Victory
    8 p.m. The Bard's Town Theater
  • Hiss Golden Messenger
    Zanzabar
  • The Wood Brothers
    8 p.m. Headliners
  • JacknLindsey
    8 p.m. Jtown Beach
  • Yacht Rock Revue
    9 p.m. Mercury Ballroom
  • The Barrel Roll at Paristown
    2 p.m. Old Forester’s Paristown Hall Garden Space
  • Detroit 2 The Ville
    11 p.m. The Bourbon Hall
  • We Still Like You: Storytelling
    8 p.m. Kaiju
  • Back 2 Mac Acoustic Show
    7 p.m. Odeon
  • Keyvoko
    3 p.m. ZEGGZ
  • World Of Dance Live!
    8 p.m. Louisville Palace
  • Goo Goo Dolls
    8 p.m. Louisville Palace
  • Doobie, DJ Hylyte & Krash Minati
    7 p.m. Headliners
  • Wilco
    7:30 p.m. Louisville Palace
  • Midnight North, Cris Jacobs
    8 p.m. Zanzabar
  • Gary Allan
    8 p.m. Louisville Palace
  • Condors in the System, The Jesse Lees
    7:30 p.m. Magnolia Bar
  • Falling In Reverse
    7 p.m. Mercury Ballroom
  • Fruit Bats, Skyway Man
    8 p.m. Zanzabar
  • Gregory Alan Isakov, Luke Sital-Singh
    8 p.m. Headliners
  • Incubus
    8 p.m. Louisville Palace
  • Satisfaction: International Rolling Stones Tribute Show
    9 p.m. Mercury Ballroom
  • Marco Benevento, The Mattson 2
    8 p.m. Zanzabar
  • King Diamond
    7 p.m. Louisville Palace
  • The Marcus King Band
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Keltricity
    7 p.m. The Celtic Pig
  • Dylan LeBlanc, Night Moves
    8 p.m. Zanzabar
  • Elvis Costello & The Imposters
    8 p.m. Louisville Palace
  • Reina del Cid
    8 p.m. Odeon
  • Ami Dang, Hairbrushing, WET, EPA
    Kaiju
  • Alice Cooper
    8 p.m. Louisville Palace
  • Vintage Trouble
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Hobo Johnson & The Lovemakers
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • JacknLindsey
    8 p.m. Gerstle's
  • Jack Klatt
    8 p.m. Zanzabar
  • Seven Sense Festival’s Psychedelic Soiree with Black Mountain, Ryley Walker, The Get Down Derby City Soul Club, DJs Matt Anthony & Kim Sorise
    8:30 p.m. Headliners
  • Wild Kratts
    6:30 p.m. Louisville Palace
  • Trippin Billies: The Dave Matthews Band Tribute
    9 p.m. Mercury Ballroom
  • THE HU
    8 p.m. Zanzabar
  • Thepianoguys
    8 p.m. Louisville Palace
  • Grungefest with Lift The Medium
    9 p.m. Mercury Ballroom
  • Ruen Brothers
    9 p.m. Zanzabar
  • Juilliard String Quartet
    3 p.m. Comstock Concert Hall
  • Tina Turner Tribute with Sheryl Rouse
    7 p.m. Headliners
  • Yelawolf
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • The Moth Storyslam
    8 p.m. Headliners
  • We Will Rock You – The Musical
    8 p.m. Louisville Palace
  • Mersiv, HUMORME, ColeSllaw, IndigoAura, PHVNTMofficial, AustinFound
    9:30 p.m. Headliners
  • JacknLindsey
    8 p.m. Jtown Beach
  • Hair Bangin’ Thanksgiving
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Rodrigo Y Gabriela
    7:30 p.m. The Brown Theatre
  • Todd Snider, Aaron Lee Tasjan
    8 p.m. Headliners
  • JacknLindsey
    8 p.m. Pizza Place in Hikes Point
  • Keltricity
    7 p.m. The Bard's Town
  • JacknLindsey
    7 p.m. Derby City Pizza
  • The Elf On The Shelf: A Christmas Musical
    6 p.m. Louisville Palace
  • Jackyl
    8 p.m. Mercury Ballroom

December 2019

  • The Elf On The Shelf: A Christmas Musical
    1 p.m. Louisville Palace
  • Silversun Pickups
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Pile
    8 p.m. Zanzabar
  • Josh Abbott Band
    8 p.m Mercury Ballroom
  • Joshua Sky: The American U2 Experience, MOJOTHUNDER
    8 p.m. Headliners
  • Church Friends, Sugadaisy, Cowboy Kev & the Kush Bandits
    9:30 p.m. Kaiju
  • Nutcracker In A Nutshell
    2 p.m. Louisville Palace
  • Cherub
    8:30 p.m. Mercury Ballroom
  • Plain White T’s, The Mowgli’s, New Politics
    Mercury Ballroom
  • The Nixons & Sponge
    8 p.m. Mercury Ballroom
  • Southern Accents
    9 p.m. Mercury Ballroom
  • Artwork for the Blind, StormToker, Batwizard
    8:30 p.m. 21st Amendment Tavern
  • Not So Silent Night Featuring Angels & Airwaves
    8 p.m. Old Forrester's Paristown Hall
  • Keltricity
    7 p.m. The Celtic Pig
  • American Aquarium
    8 p.m. Zanzabar
  • The Moth Storyslam
    8 p.m. Headliners
  • Cirque Dreams Holidaze
    7:30 p.m. Louisville Palace
  • Mannequin Pussy, Kississippi
    8 p.m. Zanzabar
  • Thunderstruck: AC/DC Tribute
    9 p.m. Mercury Ballroom
  • Emo Night
    8 p.m. Zanzabar
  • Thunderstruck: AC/DC Tribute
    9 p.m. Mercury Ballroom
  • Steve Gorman
    Zanzabar
  • Old Crow Medicine Show
    7:30 p.m. Louisville Palace

January 2020

  • Greensky Bluegrass
    8 p.m. Old Forester's Paristown Hall

February 2020

  • Trampled By Turtles, Them Coulee Boys
    8 p.m. Old Forester's Paristown Hall
  • The Beach Boys
    8 p.m. Louisville Palace
  • Dancing With The Stars: Live!
    8 p.m. Louisville Palace
  • Raphael Saadiq
    8 p.m. Old Forester's Paristown Hall
  • Hayley Kiyoko
    8 p.m. Old Forester's Paristown Hall

March 2020

  • SUBTRONICS, HE$H, CHEE
    8:30 p.m. The Bourbon Hall
  • Dermot Kennedy
    8 p.m. Old Forester's Paristown Hall